برگزاری رویداد راه‌اندازی رصدخانه سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) در زمینه تحرک اجتماعی و فرصت‌های برابر

در طول پانزده سال گذشته، OECD مجموعه قابل‌توجهی از شواهد را در مورد میزان و محرک‌های نابرابری، تحرک اجتماعی و فرصت‌های برابر، ازجمله پاسخ‌های سیاستی در مورد چگونگی مقابله با این مسائل، جمع‌آوری کرده است. این شواهد نشان داده است که چگونه کاهش نابرابری‌ها می‌تواند برای کل جامعه بسیار مفید باشد.

برای بهره‌برداری از این درس‌آموزها و رسیدگی به شکاف‌های اطلاعاتی موجود، OECD در حال راه‌اندازی یک رصدخانه برای تحرک اجتماعی و فرصت‌های برابر است. رصدخانه با جمع‌آوری داده‌های جدید، بحث در مورد گزینه‌های سیاستی جدید و تجزیه‌وتحلیل نقشی که جامعه مدنی و بخش خصوصی ایفا می‌کنند، کار OECD را روی این موضوعات کلیدی پیش خواهد برد.

در طول مراسم راه‌اندازی این رصدخانه، دبیر کل OECD سخنرانی افتتاحیه‌ای را ارائه خواهد کرد که در آن موضوعات تحرک اجتماعی و فرصت‌های برابر را در زمینه بهبود و روندهای بزرگ در حال انجام بررسی می‌کند و رصدخانه و مرکز جدید OECD را در مورد تحرک اجتماعی و برابری معرفی می‌کند. در ادامه سخنرانی نماینده هیئت مشاوران جوانان OECD در مورد آنچه جوانان به‌عنوان اولویت‌های دستور کار در مورد فرصت‌های برابر می‌دانند، انجام خواهد شد. سپس میزگردی در سطح بالا با سیاست‌گذاران و ذینفعان کلیدی جامعه مدنی در مورد چگونگی ارتقای تحرک اجتماعی و فرصت‌های برابر برگزار خواهد شد. در دور اول این مراسم، از اعضای میزگرد دعوت می‌شود تا بینش‌هایی از سیاست و یا تجربه پژوهشی خود با تمرکز بر سؤالات زیر ارائه کنند:

  • چالش‌های کلیدی برای ارتقای تحرک اجتماعی در سال‌های آینده چیست؟
  • برای تقویت تحرک اجتماعی و برابری فرصت‌ها در دوران بهبودی پس از کووید-19 چه سیاست‌ها و مداخلاتی باید در اولویت قرار گیرند؟ چه سیاست‌ها و مداخلاتی در کشور شما موردبحث است؟
  • برای تثبیت برابری و جلوگیری از تبعیض در سیاست‌های خود به چه مداخلاتی نیاز داریم؟

در دور دوم، از اعضای میزگرد دعوت می‌شود تا به سؤالات شرکت‌کنندگان پاسخ دهند و در مورد آنچه که سایر اعضای پانل به اشتراک گذاشته‌اند نظر دهند.

این میزگرد با یک کارگاه تخصصی با تمرکز بر به اشتراک‌گذاری تجربیات تحقیقاتی و نوآوری‌ها از سرتاسر دنیا دنبال می‌شود.

لازم به ذکر است که OECD سالانه میزبان 1500 رویداد با حدود 140000 نماینده از دولت‌ها، پارلمان‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، کسب وکارها و تاجران، کارگران و جامعه مدنی را گرد هم می‌آورد تا ایده‌ها، به اشتراک گذاشتن تجربیات و ایجاد پیشرفت در طیف وسیعی از حوزه‌های سیاستی را ایجاد کنند.

با توجه به همه‌گیری کووید 19، بسیاری از رویدادهای OECD اکنون به‌صورت مجازی برگزار می‌شوند.

پیوست

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب